PROGRAM SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ

Zpěvačka a skladatelka, pohybující se mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Naléhavost, křehkost, humor i poezie...

V roce 2013 Bára vyhrála soutěž 1BAND2PLAY, zahrála si na festivalu Colours of Ostrava nebo prestižní světové přehlídce WOMEX. Za své druhé album Lunaves byla v roce 2019 nominována mj. na dvě ceny Anděl. Třetí album Jediný na světě vydala v březnu tohoto roku.

Ve Strakonicích vystoupí v doprovodu kapely v kompletním pětičlenném obsazení.

KDE: hlavní stage, III. nádvoří strakonického hradu

Hudební projekt Marjari tvoří alternativní písničkářka, zpěvačka a kytaristka Martina Činátlová z Českých Budějovic doprovázená Vlastimilem Nohejlem (basa) a Ondřejem Škochem (bicí).

Vrstvy kytarových sekvencí nahraných na looper a samply doplňuje zpěvaččin křehký, čistý hlas.

Marjari v roce 2022 vydala debut Hey Girl, s titulní písní zvítězila v hitparádě Startér Radia Wave. Díky výhře se dostala na pódia mnoha klubů a festivalů, kde si její vystoupení získávají neustále rostoucí ohlas.

KDE: hlavní stage, III. nádvoří strakonického hradu 


Skladba Divertimento Vojtěcha Nudery zazní v obřadní síni na  druhém hradním nádvoří v rámci uvedení výstavy knihy Epopej.

Neobyčejnou, dnes již klasickou skladbu uslyšíte v podání klarinetového tria, které tvoří tři bývalí žáci Bedřicha Zákosteleckého: špičkový český klarinetista a umělecký vedoucí Pražského komorního tria Robert Pacourek a dva současní  pedagogové ZUŠ Strakonice, Miroslav Lukeš a Pavel Reitmaier.

KDE: obřadní síň, II. nádvoří strakonického hradu

Pod názvem Člověk krve se skrývá Jan Senft, písničkář ze Stříbrné Skalice. Jeho hudba navazuje na nejlepší tradice českého folku, ozývají se v ní i ohlasy trampských písní, ale bez textařských klišé v žánru obvyklých. Své autorské skladby zpívá průzračným hlasem, který rozpoznáte po několika tónech.

Za své debutové album V kuchyni (2020) byl Člověk krve nominován na hudební cenu Vinyla. Působil i ve folkové kapele Severní nástupiště. Česká televize mu věnovala jeden z dílů pořadu Tváře folku.

KDE: hlavní stage, III. nádvoří strakonického hradu 


Kouzelné vyprávění v podání herečky Ivany Bílkové (Divadlo Drak) na motivy stejnojmenné knihy Daisy Mrázkové.

Když chceme, aby byl někdo lepší, než je, udělejme mu radost, to je jednoduché. A tak se jedno nádherné úterý rozhodne být ještě nádhernější. Příběh o tom, co vše se může stát v jeden takový obyčejný den.

Režie, výprava: Marek Zákostelecký

Hudba: Jiří Kubát

Pro diváky od 3 let, délka 35 minut

KDE: Šmidingerova knihovna, společenský sál, III. nádvoří strakonického hradu

Loutková hra plzeňského divadla Tyan o životě svatého Františka.

Představení František, komediant boží je lehce moralistní loutkařina o tom, jak se nám v tom světě dobře a vesele žije.

Na motivy legend o životě sv. Františka z Assisi i textů Daria Fo a NikoseKazantzakise hrají dva herci rozdílných charakterů a naturelů Petr Brůček a Roman Černík.

Režie: Tyan

Loutky: Josef Brůček

Pro diváky od 8 let, délka 40 minut 

KDE: Šmidingerova knihovna, společenský sál, III. nádvoří strakonického hradu 


Děti i dospělí si budou moci v průběhu kreativní dílny vyrobit a následně odnést domů jednoduchý šitý notýsek pod vedením lektorky Jany Drechselové.

Veškerý materiál bude k dispozici na místě zdarma.

Workshop bude průběžně otevřený od 16 do 20 hodin.

Pro děti od 5 let. 

KDE: Šmidingerova knihovna, oddělení pro děti, III. nádvoří strakonického hradu

Ilustrátorka Ester Tajrychová přiveze celý svůj rozmanitý arzenál ručně vyrobených razítek, kterými si budete moci potiskat a sami dotvořit jak svoje notýsky, vzniklé v průběhu paralelně probíhající knihařské dílny, tak i papírové kartičky, které dostanete na místě, a vytvořit si tak originální obrázek nebo pohlednici.

Ester je absolventkou plzeňské Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara, autorkou knihy Nedělej, aneb Čemu se vyhnout, je-li vám život milý.

KDE: Šmidingerova knihovna, oddělení pro děti, III. nádvoří strakonického hradu


Slovanská epopej Alfonse Muchy ve světově unikátním knižním zpracování je jednou z nejkrásnějších českých knih – a také tou nejdražší. Muchova plátna si v ní můžete prohlédnout tak, jak je ani v galerii nikdy neuvidíte. Ve Strakonicích bude vystavena jediný den, doprovázena filmovým dokumentem o vzniku knihy, na které se podíleli mistři v řadě oborů: fotograf Jan William Drnek, grafička Helena Jakoubě, knihaři Jan Kotulán a Lubomír Krupka, designér Jan Činčera, geolog a spisovatel Václav Cílek, filozof Miroslav Petříček, výtvarnice Jarmila Mucha Plocková,  šperkař Jiří Belda, architekt Jan Zákostelecký a řada dalších.

KDE: obřadní síň, II. nádvoří strakonického hradu

Knihodělna – knihařská dílna a muzeum knihaře Bedřicha Zákosteleckého se po několikaletých přípravách poprvé otevře veřejnosti na III. hradním nádvoří. Celé odpoledne budou v půlhodinových intervalech pro skupiny zájemců probíhat prohlídky dílny s komentářem průvodců Bedřicha Zákosteleckého a dalších průvodců.

Dozvíte se, co vše se v Knihodělně chystá, seznámíte se s příběhem jejího zakladatele i tím, jak vzniká kniha. Nahlédnete také do tajů krásného, dnes již bohužel postupně zanikajícího řemesla, které chce Knihodělna pomoci udržovat během připravovaných veřejných kurzů a akcí.

KDE: Knihodělna, III. nádvoří strakonického hradu


VSTUP NA VŠECHNY PROGRAMY ZDARMA!


V průběhu celého odpoledne budou na III. nádvoří k dispozici stánky s nabídkou občerstvení.

Koná se za každého počasí! Prostor před hlavním pódiem na III. hradním nádvoří bude zastřešený.

Komentované prohlídky Knihodělny jsou vzhledem ke kapacitě prostoru možné jen pro menší skupiny. Začátky prohlídek budou vždy v půlhodinových intervalech (16.00, 16.30, 17.00 atd.), prosíme, aby se zájemci dostavili ke vchodu vždy alespoň deset minut před začátkem komentovky a dbali pokynů pořadatelů. Děkujeme za pochopení!